W niedzielę 28.04.2019 zainaugurowaliśmy sezon turystyczny w Tleniu. W tym dniu na skwerze im. prof. Alfonsa Hoffmana odbył się pierwszy Zielony Targ, na dworcu w Tleniu otworzyliśmy wystawę a także przeszliśmy przez Tleń szlakiem historii.

Wystawa na Dworcu.

Naszą wędrówkę po ekspozycji zaczęliśmy od historycznej poczekalni. W tym miejscu wspominamy okres kiedy tworzył się przedwojenny kurort. Cofamy się do czasu budowy elektrowni wodnej w Żurze oraz powstania Zalewu Żurskiego, podziwiamy pamiątki związane z rozkwitem turystyki, poznajemy dlaczego Tleń i zalew jest tak ważny dla histori regionu oraz Polski.

Jak do Tlenia to tylko pociągiem.

Pokój dyrektora stacji i pamiątki związane z dawną koleją, przypominają nam czas gdy w miejscowości mogliśmy spotkać tysiące turystów. Do Tlenia przyjeżdzały pociągi wypełnione letnikami, towarami oraz pocztą. 

Dlaczego Wierzchy a nie Tleń?

Najstarsze zapiski o tych miejscowościach pochodzą z 1415 roku. Jednak to w Wierzchach znajdował się dawny majątek. Obejmował on swoimi rządami Folwark Wygoda czyli dużą część dzisiejszego Tlenia. Odwiedzający Wierzchy pamiętają z wyjazdów kolonijnych, które odbywały się na terenie dawnego Folwarku Wierzchy. W sali przeznaczonej tej miejscowości odkryli wspomnienia z dawnych turnusów i letnich biwaków.

Spacer z przewodnikiem po Tleniu.

Gdzie był fryzjer? Gdzie kino? Gdzie czekało się w kolejce po mleko a gdzie po pyszne lody? Odwiedziliśmy miejsca, które dawniej były bardzo ważną częścią wypoczynku. Nieistniejące dziś ośrodki wypoczynkowe oraz baza gastronomiczna razem tworzyły niezapomniane wspomnienia a teraz przywołują te emocje. Odkrylismy te miejsca na nowo.

Skwer im prof. Alfonsa Hoffmana.

Film, który jest dostępny na wystawie opowiada o powstaniu Zalewu Żurskiego. W tym miejscu na własne oczy porównaliśmy jak zmienił się krajobraz. Wielką zasługą rozwoju Tlenia jako bazy turystycznej jest właśnie prof. Hoffmann.

Wynajmij przewodnika.

W okresie sezonu letniego zachęcam do kontaktu. Mamy przygotowane trasy tematyczne dla grup zorganizowanych a także dla osób indywidualnych. Kolejny spacer promocyjny przewidujemy na "Dzień Ryby", który odbędzie się dopiero w wakacje.

 

*fot. Maciej Marczewski

Spacer z przewodnikiem po Tleniu

04 maja 2019

MAPA PASJI

  1. en

POWRÓT

SPRAWDŹ NASZE SOCIAL MEDIA