Spływy kajakowe

W Tleniu działa kilka wypożyczalni sprzętu wodnego, wiele osób zajmuje się tym prywatnie. Ceny plasują się na podobnym poziomie. Do kosztów spływu często należy doliczyć opłatę za wywóz w górę rzeki. 

 

Patex

 

Choroś Kajaki

 

Promyk

 

Wowo Kajaki

 

Spływ Wdą - który odcinek wybrać?

Rzeka Wda inaczej zwana Czarną Wodą to najpopularniejsze miejsce na weekendowy spływ. Swoją nazwę zawdzięcza barwie wód, które okresowo faktycznie mają czarny kolor.

Od źródła do ujścia rzeka Wda ma prawie 200 kilometrów długości. Przecina dwa województwa. Swój początek ma w województwie pomorskim, na Kaszubach. Potem meandruje przez Bory Tucholskie i Kociewie. Do Wisły uchodzi w okolicach Świecia, w województwie kujawsko-pomorskim. Charakter Wdy jest zmienny, bywa wartka jak górskie rzeki, innym razem jest szeroka i wolno płynąca. Jej atutem są krajobrazy, które mijamy wraz z prądem.

W Borach Tucholskich otaczają ją bagniste łąki, innym razem strome skarpy. O ile nurt jest tutaj raczej spokojny, o tyle pokonywanie przeszkód na rzece bywa emocjonujące. Koryto rzeki przecinają tzw. "zwałki" czyli zwalone drzewa. Cechą charakterystyczną jest... brak jakichkolwiek oznak cywilizacji. Najpopularniejsze trasy spływu, kończą swój bieg właśnie w Tleniu. Jeżeli z kajakiem dopiero się zapoznajesz - możesz zawsze popływać po Zalewie Żurskim zanim wyruszysz w dłuższą trasę.

 

STARA RZEKA - TLEŃ

 

STARA RZEKA 

Spływ kajakowy ze Starej Rzeki do Tlenia to opcja dla początkujących kajakarzy. Trasę da się przepłynąć w czasie od 1,5 do 3 godzin. Pierwszą "atrakcję" mijamy już w Starej Rzece, przepływamy przez obszar dotknięty klęską żywiołową w 2012 roku. Trąba powietrzna, która przeszła na długości 18 kilometrów, zniszczyła w Starej Rzece wiele gospodarstw. Jej skutki widoczne są do dziś. Na tym odcinku spotkasz masę ptactwa wodnego. Kaczka krzyżówka, tracz nurogęś czy łabędź nie specjalnie przejmują się obecnością człowieka. Jeżeli zachowasz ciszę zobaczysz żurawie, czaple a nawet gatunki drapieżne np. myszołowy. Na kilometr przed Tleniem rozpoczyna się rozlewisko Zalewu Żurskiego. Przepłyniesz tu przez osadę Piekło. Jej nazwa wzięła się z czasów, kiedy Wdą spławiano drewno. Podobno na tym odcinku przeprawa była prawdziwym piekłem. Osada to borowiacka chałupa zlokalizowana nad samym lustrem wody. Kawałek dalej zaczyna się mielizna, gdzie kajak łatwiej... ciągnąć, idąc po dnie.

 

 

 

BŁĘDNO - TLEŃ

splyw bledno tlen

To w Błędnie zaczyna się najciekawszy odcinek rzeki Wdy. W miejscowości warto się rozejrzeć. Bory Tucholskie były terenem walk partyzantów. To właśnie pod Błędnem doszło do potyczki partyzanckiego zgrupowania AK "Cisy-100", wspieranego siłami desantowych grup spadochroniarzy, z okupantem. Przeciwko ok. 50 osobom po stronie polskiej, stanęło, według różnych wersji od 300 do 700 żołnierzy i funkcjonariuszy sił niemieckich. Miejsce pamięci znajduje się po prawej stronie mostu.

Rzeką trasę z Błędna do Tlenia pokonuje się w czasie ok. 6 do 7 godzin. Piechotą w raptem... cztery godziny. Wszystko przez meandry Wdy. Kawałek za Błędnem zaczyna się województwo kujawsko-pomorskie i Wdecki Park Krajobrazowy. Mniej więcej w połowie trasy zobaczysz ruiny mostu na Wdzie. Według jednej z wersji most został wysadzony przez cofające się oddziały Polaków w 1939 roku. Krzyż, który widać na lewym przęśle mostu pojawił się po śmierci pary młodych ludzi, którzy w Nowy Rok wpadli do rzeki fiatem 126p i tam zginęli.

 

Co wziąć na kajak?

co na kajakPrzede wszystkim - worki na śmieci. Na rzekach Borów Tucholskich obowiązuje niepisana zasada - zabierz swoje śmieci ze sobą. W worek możesz też zapakować wszystkie te rzeczy, które nie chcesz żeby zamokły. Przygotowując prowiant na spływ staraj się go zapakować w jak najmniej opakowań.

 

Jeżeli pogoda dopisuje - wodoodporną emulsję z wyższym filtrem przeciwsłonecznym, okulary przeciwsłonecze i chustkę na głowę. Najwygodniej płynie się w stroju kąpielowym, warto wziąć ze sobą sandały, które nie zniszczą się w kontakcie z wodą. Popularne na plaży japonki na rzece się nie sprawdzą. Łatwo je utopić w mule, a jeszcze łatwiej odpływają wraz z prądem rzeki, podobnie jak kapelusze i czapki ściągane przez zwieszające się nad taflą wody gałęzie. Tym wrażliwszym na słońce polecamy wziąć dłuższe spodenki i koszulkę, które ochronią przed jego palącymi promieniami.

 

Jeżeli pogoda nie dopisuje - szybkoschnącą kurtkę przeciwdeszczową i mocno przylegające do ciała ubrania.

 

Nie bierz wypasionego sprzętu elektronicznego. Przy kontakcie z wodą łatwo go stracić. Warto mieć przy sobie telefon, w razie gdyby konieczne było wezwanie pomocy. W sklepach turystycznych znajdziesz różnego rodzaju wodoodporne saszetki, dzięki którym nie będziesz się musiał martwić, że sprzęt zamoknie.

 

 

© 2016 by Odkryj Tleń. Wszelkie prawa zastrzeżone.
projektowanie stron www