Szlaki piesze i rowerowe

W okolicach Tlenia wyznaczono wiele krótszych i dłuższych szlaków turystycznych. Nie wszystkie dostępne są dla rowerów. Wiele pieszych szlaków wymaga nie lada zdolności orientacji w terenie. Łączy je jedno - dzięki nim poznasz najciekawsze miejsca Borów Tucholskich. Dobrą mapę w formie cyfrowej z wyznaczonymi szlakami znajdziesz na portalu wirtualneszlaki.pl

 

wirtualneszlaki.pl

Opisy szlaków, ich trasy przebiegu zaznaczone na mapie udostępnia Centrum Informacji Turystycznej Gminy Osie. Ta czytelna mapa w formacie jpg, może być podstawowym przewodnikiem do zwiedzania kociewiackiej części Borów Tucholskich. Na stronie znajdziesz też opisy szlaków nordic walking. Ciekawym rozwiązaniem jest też aplikacja Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Znajdują się tam mapy i opisy najciekawszych miejsc na terenie tego parku i sąsiedniego Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Klikając w poniższe grafiki wyświetlą ci się odpowiednio - mapa z zaznaczonymi szlakami, pdf do pobrania z opisami do szlaków nordic walking i do aplikacji Wdeckiego Parku Krajobrazowego.

informacja turystyczna osie nordic walking tleńwdecki park krajobrazowy

Żółty szlak Piętaszków - naokoło jeziora Mukrza

To krótki szlak, długości ok. 5 km, który wiedzie przez pagórkowate, malownicze okolice Jeziora Mukrza. Aby na niego wejść udajemy się do przejazdu kolejowego w Tleniu. Betonowa droga prowadzi w las do skrzyżowania szlaków czerwonego, czarnego i niebieskiego. Rozglądaj się, po prawej znajdziesz początek żółtego szlaku. Ścieżką wzdłuż jeziora trasa wiedzie, w piewszym odcinku, do kąpieliska. Dalszy odcinek prowadzi przez las do asfaltu, i dalej w lewo, aż do śródpolnej drogi po lewej stronie asfaltu. Po minięciu wąwozu docieramy do drogi na grobli - miejsca gdzie spotykają się z lewej wody jeziora, a z prawej wody Zalewu Żurskiego. Na kolejnym etapie wycieczki przejdziemy przez teren porośnięty przez samosiewy sosny. Dalej trasa wiedzie starszym lasem przy brzegu jeziora i dociera do betonowej drogi, z której zaczynaliśmy wyprawę.

 

Czerwony Szlak Zagłoby - Zyglera

Tym szlakiem przejdziesz z Tlenia do Grzybka i z powrotem na tleńską stronę Zalewu Żurskiego - do Wierzchów. Liczy około 18 kilometrów i prowadzi przez malownicze zakątki Zalewu Żurski.

Wiedzie przez centrum Tlenia, przez most, wspina się pod górkę w stronę Osia. Za górką odbija w lewo. Przez lasy docieramy do drogi pożarowej, po jej przecięciu mijamy lewą stroną łąki i torfowiska Zdręczne. Po ich minięciu szlak odbija w prawo, przecina asfalt, przechodzi pod wiaduktem. Dalej żużlową drogą mija osadę Starnie. Przechodzi w białą drogą przeciwpożarową, skręca w prawo do lasu, aby kawałek przed Grzybkiem połączyć się z asfaltem. Szosą wiedzie w prawo do mostu w Grzybku. Po drodze mijamy miejsce postojowe i plażę, od których kierujemy się w lewo, w stronę lasu. Tam szlak wiedzie nas przez strumień do sosnowego boru, gdzie na skrzyżowaniu pięciu dróg wybieramy tę najbardziej wyjeżdżoną, w prawo. Po przejechaniu kilku kilometrów w lesie, przejeżdżamy przez groblę w rezerwacie Jeziore Ciche. Samo jezioro mijamy kilkaset metrów dalej. Prosto brukiem docieramy do miejsca postojowego przy asfaltowej drodze Lniano - Tleń. Po skręceniu w prawo przechodzimy mostem, i po kilkuset metrach, na wzniesieniu, odbijamy w lewo do Wierzchów. Tam miniemy zabudowania ośrodka Kometa, który powstał na bazie starego dworu. Szlak kończy się przy szkole w Wierzchach. Do Tlenia dotrzemy po jakichś piętnastu minutach.

 

Czarny Szlak rowerowy Tropami II RP

zerwany most pohulankaCzarny szlak rowerowy o długości ok. 50 km wiedzie przez ciekawe przyrodniczo i historycznie miejsca. Szlak tropami II RP został wyznaczony w formie pętli. Ruszając od Tlenia kierujemy się na Wierzchy.

W Wierzchach mieści się ośrodek Kometa urządzony w starym zespole pałacowo-parkowym. Łąki za Wierzchami są dobrym miejscem do obserwacji różnych gatunków zwierząt. Do niedawna w rozlewisku przy asfalcie gnieździła się rodzina bobrów, która zbudowała niewysoką tamę o długości ok. kilkudziesięciu metrów.

Ruszamy dalej do miejscowości Pruskie. Szlak zaraz za nią skręca w prawo, odbijając z asfaltu, w stronę trąbowiska. Po przejechaniu odcinka w liściastym starodrzewiu wjeżdżamy na teren trąbowiska i utwardzoną drogę przeciwpożarową. Obszar zniszczony przez trąbę powietrzną w 2012 roku ma długość 18 kilometrów. Ciągnie się od Gajdowskich w gminie Cekcyn, przez Szarłatę do Starej Rzeki w gminie Osie i dalej do powiatu starogardzkiego. Po przejechaniu przez asfalt widzimy Szarłatę. Przeprawiamy się drewnianym mostkiem przez rzekę Prusinę, brukiem dojeżdżamy do asfaltu i skręcamy w lewo.

Łążek to kolejny ciekawy przystanek. Warto przejechać przez wieś i dopiero wtedy wrócić na szlak. W Łążku na posesjach 9, 19, 20 stoją ciekawe przykłady lokalnej architektury drewnianej. Wracając na szlak, przejeżdżamy obok cmentarza. Łąkami i polami docieramy do leśniczówki Zazdrość. Jedziemy prosto. Szlak odbija w prawo przy dawnym budynku nadleśnictwa Sarnia Góra. To ostatni przejaw cywilizacji aż do Starej Rzeki. Po drodze do chwili wypoczynku zachęcają zlokalizowane tam zadaszone miejsca postojowe.

W Starej Rzece znów zahaczamy o obszar poklęskowy. Stąd asfaltem można wrócić przez Osie z powrotem do Tlenia, bądź na wzniesieniu za Starą Rzeką, skręcić w lewo dalej na szlak. Tutaj warto wytężyć trochę uwagę. Po lewej stronie, ok. 1,5 km od asfaltu, kryje się zerwany most nad Wdą. Przy zwiedzaniu tego miejsca należy zachować ostrożność.

Dalej szlak wiedzie do rezerwatu Brzęki, rezerwatu Jezioro Miedzno i wraca do Osia.

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

© 2016 by Odkryj Tleń. Wszelkie prawa zastrzeżone.
projektowanie stron www