Plaże w Tleniu i okolicach

W Bory Tucholskie moda na parawany nie zawitała. W Tleniu znajdziesz dzikie plaże, których lokalizację nie tak łatwo odkryć. Przed upalnym słońcem schowasz się w cieniu drzew, a po drodze podjesz jagody prosto z krzaka. Nie zdziw się kiedy na drodze spotkasz jelenie, sarny, zające czy lisy. Rozejrzyj się - w Tleniu i okolicach możesz zobaczyć czaple, żurawie a nawet zimorodki.

 

Strzeżona plaża nad jeziorem Mukrz

plaża tleńJeżeli w Tleniu spędzasz wakacje z dziećmi to zdecydowanie tutaj powinieneś skierować swoje pierwsze kroki. Bezpieczeństwa na plaży nad jeziorem Mukrz pilnuje Wdeckie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Kąpielisko leży, od centrum Tlenia, zaledwie kilkanaście minut drogi. Dojedziesz do niego autem, rowerem, albo dojdziesz piechotą. Na plaży funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu wodnego i pole do siatkówki plażowej. Dla dzieci przygotowano spory plac zabaw. Miejsce do pływania odgrodzone jest pomostami.

 

Jak trafić?

mapy google

Od mostu w Tleniu kieruj się na Lniano. Kąpielisko nad Mukrzą znajduje się ok. 1,5 km od centrum Tlenia. Po drodze miniesz sklep, przejdziesz przez tory, miniesz kościół, skrzyżowanie na Tucholę. W "dużym lesie" znajdziesz kierunkowskaz. Nie idź w prawo na Wierzchy, tylko w lewo, leśną wyjeżdżoną drogą. Kilaset metrów od plaży znajduje się parking. 

 

Niestrzeżona plaża w Grzybku

Jeżeli szukasz spokojnej plaży i niekoniecznie zależy ci na obecności ratownika jedź do Grzybka. Miejscowość Grzybek leży nad Zalewem Żurskim. To również prawdziwy raj dla wędkarzy - brzegi zalewu obstawione są tu pomostami wędkarskimi i łódkami. W miejscowości są dwa ośrodki wypoczynkowe i kilka domków letniskowych. W Grzybku oprócz plaży z pomostem, znajdziesz wiaty wypoczynkowe z miejscem na ognisko oraz boisko do siatkówki plażowej.

 

Jak trafić?

mapy google

Grzybek leży około 8 km od Tlenia. Od mostu w Tleniu kieruj się na Osie. W Osiu jedź główną ulicą. Po drodze, na ostrym zakręcie, miniesz po prawej szkołę, na kolejnym ostrym zakręcie zjedź z głównej drogi w prawo. Po kilkuset metrach znajdziesz, po lewej stronie, oznakowany zjazd na Grzybek. Jedź cały czas prosto. 

 

Dzika, niestrzeżona, plaża "Paradise"

plaza tlen paradizKawałek za Grzybkiem, zaraz przy żółtym pieszym szlaku turystycznym znajdziesz plażę, zwaną przez miejscowych "Paradisem" [czyt. Paradiz]. Leży ok. 9 kim od Tlenia. Mały raj to piaszczysta wyrwa na skarpie zalewu otoczona sosnowym borem.

 

Jak trafić?

mapy google

Jedziemy w stronę Grzybka. Przed mostem zostawiamy samochód na parkingu i cofamy się kawałek, aby wejść na żółty szlak. Tam idziemy cały czas prosto ok. 500 metrów na północy-wschód. 

 

 

Niestrzeżona plaża w Żurze

Za Osiem, w stronę Świecia, znajduje się miejscowość Żur, gdzie zlokalizowana jest elektrownia wodna z XXlecia międzywojennego. Budowa elektrowni wymusiła stworzenie sztucznego zbiornika znanego dziś pod nazwą Zalew Żurski. Budynki, składające się na zespół elektrowni, powstawały w okresie polskiego przedwojennego modernizmu. Zbiornik szybko stał się miejscem wypoczynkowym. Na zaporze powstała plaża i stanica wodna. Oryginalny budynek stanicy, budowany przed i po wojnie, dalej stoi w tym miejscu. Na plaży w Żurze znajduje się też betonowy pomost. Obok niej mieści się ogrodzone pole namiotowe z sanitariatami i miejscem na ognisko.

 

Jak trafić?

mapy google

Do Żura, leżącego 12 km od Tlenia, najlepiej udać się autem. Z Tlenia kierujemy się do Osia. Jedziemy główną trasą na Świecie. Ok. 2 kilometry za Osiem, zobaczymy kierunkowskaz na Żur-Elektrownię. Po drodze miniemy ją, przejedziemy mostem przez kanał i dalej kierujemy się betonową trasą do zapory w Żurze.

© 2016 by Odkryj Tleń. Wszelkie prawa zastrzeżone.
projektowanie stron www