Dalsza okolica

Położenie Tlenia pozwala na zwiedzenie ciekawych miejsc nie tylko w Borach Tucholskich. W odległości kilkudziesięciu kilometrów leżą Świecie i Chełmno, z drugiej strony akwedukt w Fojutowie i Kamienne Kręgi w Odrach. Sporo interesujących lokacji, znajduje się nawet w bliższej odległości od Tlenia. Zobacz najciekawsze miejsca w Borach Tucholskich.

REZERWAT CISÓW W WIERZCHLESIE

rezerwat cisów wierzchlasNajwiększe naturalne i drugie na kontynencie pod wzgledem wieku skupisko cisa w Europie to przede wszystkim wyjątkowo urokliwe miejsce.tleń wierzchlas Rezerwat nosi imię malarza Leona Wyczółkowskiego, który wiele swoich prac namalował właśnie tam. Na terenie rezerwatu rośnie ponad 4 tysiące kilkusetletnich drzew. Ich korony tworzą zielone sklepienie, pod którym skrywają się niezwykłe gatunki roślin. Cisowe uroczysko podlega ochronie od blisko 200 lat. Na terenie rezerwatu znajduje się grób nadleśniczego z czasów zaboru pruskiego. Rezerwat można zwiedzać bez przewodnika, jest otwarty dla zwiedzających od marca do końca sezonu.

KAMIENNE KRĘGI W ODRACH

To rezerwat w którym zachowano ślady kultury wielbarskiej. Kultura rozwijająca się w epoce żelaza była połączeniem wpływów gockich i odry tleńgepidzkich oraz kultury łużyckiej. Na cmentarzysku znajduje się 10 okazałych kamiennych kręgów i 29 kurhanów. Archelodzy do dziś mają wiele teorii na temat przeznaczenia konstrukcji w Odrach. Co ciekawe utworzony na tym terenie rezerwat przyrody chroni porosty, które zagnieździły się na kamieniach z których zbudowane są kręgi. W miejscowości Odry znajduje się również muzeum poświęcone temu niezwykłemu miejscu.

Świecie

diabelce swiecieZamek Krzyżacki i punkt widokowy Diabelce w Świeciu - to dwa miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w okolicy. Z Diabelcydiabelce zamek krzyzacki swiecie rozciąga się widok na Dolinę Dolnej Wisły i Zamek Krzyżacki. Wjeżdżając do Świecia ulicą Laskowicką, skręcamy w Wojska Polskiego w lewo. Punkt leży na skarpie, za Nowym Szpitalem w Świeciu, dla ułatwienia zaznaczamy go na mapce. Samochód najlepiej zostawić na postoju zaraz za szpitalem i ścieżką wzdłuż płotu iść cały czas prosto. Aby dojechać do zamku, należy pojechać Wojska Polskiego w stronę centrum, i skręcić na Chełmno. Po przejechaniu przez most na Wdzie po prawej stronie zobaczymy świecką farę. Kiedyś miasto położone było właśnie po tej stronie rzeki Wdy.
Zjazd na zamek, jest niedaleko - po lewej stronie.

 

Chełmno

chelmnoChełmno - miasto zakochany, zwane także małym Toruniem. Zabytki w mieście zachowane są w niebywałym stanie - nie zostały zniszczone podczas działań drugiej wojny światowej. Widać to podczas przejazdu przez most na Wiśle, skąd roztacza się dobry widok na panoramę Chełmna. W mieście cały czas są oryginalne mury obronne i baszty. Warto udać się do kościoła farnego pw. Wniebowzięcia NMP. W sezonie można wspiąć się na wieżę fary i podziwiać Chełmno z góry. Perełką jest gotycko-renesansowy ratusz.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

© 2016 by Odkryj Tleń. Wszelkie prawa zastrzeżone.
projektowanie stron www